A közösségi média, különösen a TikTok és az influenszerek, forradalmasították az utazásról alkotott elképzeléseinket,
Nagyon durva hatást fedeztek fel a közösségi médiával kapcsolatban: naponta átvernek, nem is tudsz róla
Az internet és a közösségi média térnyerésével napi szinten rengeteg digitális képpel találkozunk, amelyek jelentősen befolyásolhatják a világlátásunkat és előítéleteinket. Egy friss tanulmány szerint ezek a képek akár implicit módon is alakíthatják gondolkodásunkat, különösen a nemi sztereotípiák terén. A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a képalapú platformok növekvő népszerűsége komoly társadalmi következményekkel járhat - jelentette a BBC.
A közösségi médiában, keresési találatokban és weboldalakon megjelenő képek a mindennapi vizuális inputunk jelentős részét teszik ki. Egy átlagos felhasználó naponta közel 7 órát tölt az interneten, így ezek a képek meghatározó szerepet játszanak abban, ahogyan a világot látjuk.
Egy nemrég közzétett tanulmány a Google, a Wikipedia és az IMDB képeit elemezte, különös tekintettel a különböző foglalkozásokra nemi előadásmódjára. Az eredmények azt mutatták, hogy bár a nők összességében alulreprezentáltak voltak, erős nemi sztereotípiák érvényesültek. Például a "vízvezeték-szerelő" vagy "befektetési bankár" keresésekre inkább férfiakat ábrázoló képek jelentek meg, míg a "házvezető" vagy "balett-táncos" esetében női ábrázolások domináltak.
A kutatók azonban nem álltak meg a sztereotípiák feltérképezésénél. Azt is vizsgálták, hogy az ilyen képeknek való kitettség befolyásolja-e az emberek saját előítéleteit. Egy kísérletben 423 amerikai résztvevő különböző foglalkozásokra keresett rá a Google-on. Az eredmények azt mutatták, hogy azok, akik a Google Képeket használták, sokkal nagyobb arányban mutattak implicit nemi előítéleteket a kísérlet után, mint akik csak szöveges keresést végeztek.
"A képek térnyerése a népszerű internetes kultúrában kritikus társadalmi árat vonhat maga után" - figyelmeztetnek a kutatók. Különösen aggasztónak tartják, hogy a képalapú közösségi médiaplatformok, mint az Instagram vagy a TikTok népszerűsége ugrásszerűen megnőtt, felgyorsítva a képek tömeges előállítását és terjesztését.
A probléma egy másik vetülete, hogy a már online keringő képek hogyan tájékoztatják és alakítják a mesterséges intelligencia modelleket. Egy kísérlet során a ChatGPT-t kérték fel különböző szakemberek képeinek generálására. Az eredmények túlnyomórészt fehér, harmincas éveiben járó férfiakat ábrázoltak, ami jól mutatja, hogy ezek a modellek a már létező, elfogult képek alapján tanulnak.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 18 917 331 forintot 10 éves futamidőre már 6,55 százalékos THM-el, havi 214 520 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,73% a THM, míg a MagNet Banknál 6,85%; az Erste Banknál 6,91%, a K&H Banknál 6,98%, a Raiffeisen Banknál pedig 7,00%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Mit tehetünk a helyzet javítása érdekében? A felelősség nagy része a technológiai és mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatokra hárul, de nekünk is van lehetőségünk alakítani digitális vizuális világunkat. Érdemes olyan fiókokat és influencereket követni, akik különböző etnikai és faji hátterűek, vagy a világ különböző részeiről származó fotósok munkáit nézni. Fontos lehet az időnk visszaszerzése is, például korlátok szabásával a képernyő előtt töltött időre vonatkozóan.
A legfontosabb talán a tudatosság növelése. Ritkán gondolunk bele, hogy milyen gyakran vesznek körül minket szándékosan létrehozott és tálalt képek, amelyek gyakran valamilyen vásárlásra akarnak rávenni minket. Az emberi evolúció során ez teljesen új jelenség - korábban az emberek jóval kevesebb mesterséges képpel találkoztak.
Óvatosan ezekkel az üzenetekkel, hívásokkal: rémes a csalók új módszere, így nullázzák a bankkártyád
November 20–án tartott háttérbeszélgetést a KiberPAJZS projekt, amin a Pénzcentrum is részt vett.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Újjáépítik a világ egyik legismertebb műemlékét: 200 éves fákat használnak hozzá
Újjáépítik a világ egyik legismertebb műemlékét: 200 éves fákat használnak hozzá
-
Elindult az ország legnagyobb tartós élelmiszer gyűjtése, adománykártya vásárlásával is segíthetünk a rászorulóknak
Megkezdődött a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR közös adománygyűjtő akciója.
-
Elege van a szemüvegből? Ezzel a csúcslézerrel éles látása lehet percek alatt, érintésmentesen (x)
Már a 80-as évek óta elérhető Magyarországon a lézeres szemműtét. A technológia folyamatosan fejlődik, az egyik legnépszerűbb eljárás az érintésmentes Sasszzem No-Touch.