2021.02.22. 14:01
Az emberek döntő többsége, 10-ből több mint 8-an fokozatosan enyhítenék a koronavírus-korlátozásokat Magyarországon. Ezzel párhuzamosan a legtöbben, szintén az emberek 70-80 százaléka elsőként a 20:00 óra után kijárási korlátozást töröltetné el, emellett pedig nyitná a sportlétesítményeket, éttermeket - derült ki a Pénzcentrum, nemzeti konzultáció alapján készült felméréséből. Az adatok ugyanakkor megmutatták azt is, hogy több kérdésben, főleg azokban, amik a védettségi igazolással járó előnyöket érintik, rendkívül megosztottak az emberek.
Már február 18-án elérhetővé vált a legújabb nemzeti konzultáció kérdéssora. Ebben a kormány különböző kérdéseket fogalmazott meg azt illetően, hogy a lakosság milyen feltételekkel szeretné megvalósítani a koronavírus-járvány második hullámából való kilábalást. A kérdések érintik többek között a fokozatos nyitást, az oltást, a kijárási korlátozást, éttermek, szállodák újranyitását, a rendezvények, koncertek, fesztiválok, illetve sportesemények látogatását, és a külföldiek belépésének korlátozását az országba vakcina igazolás híján.
Szombat estig a konzultációt már 220 ezren töltötték ki, és államtitkári kiemelés szerint a konzultációnak bizony vannak igen vitás kérdései, így például hogy védettségi igazolvánnyal rendelkezők kapjanak-e felmentést egyes korlátozó intézkedések alól. Ezt a kérdést, ugyanúgy ahogy a többit is, a Pénzcentrum olvasóinak is feltettük, így a konzultáció alapján mi is megszondáztunk több ezer embert. Mutatjuk is, hogy olvasóink miként vélekednek a második hullám utáni újranyitásról.
Ahogy az az első kérdésről készült válaszok statisztikáiból látszik, olvasóink elsöprő többsége, 10-ből több mint 8 ember a fokozatos, lépésről lépésre történő korlátozás feloldás mellette tenné le a voksát. Ezzel szemben kevesebb mint 2 ember gondolja úgy, hogy a járvány végén, egy lépésben kell feloldani őket.
Ahogy az ábrán látszik, valóban az egyik legmegosztóbb kérdés az, hogy a védettségi igazolvánnyal rendelkezők kapjanak-e bizonyos korlátozások alól felmentést. A válaszadóink 57 százaléka támogatná ezt, mármint hogy a védett emberek kapjanak privilégiumokat, ezzel szemben a válaszadók majd 43 százaléka ezt ellenzi. A kérdés valóban nehéz, hiszen amíg nincs elegendő vakcina az országban, addig az oltásterv miatt például teljesen egészséges, fiatal emberek csak nagyon sokára kaphatnának majd oltást, így nekik esélyük sem lenne belátható időn például védettségi igazolványt szerezniük. Másfelől a privilégiumok minden bizonnyal pozitívan hatnának az oltakozási kedvre.
A válaszadóink majd 70 százaléka egyetértett azzal, hogy az esetleges feloldást mindenképpen a 20:00 óra utáni kijárási tilalom eltörlésével kellene kezdeni. Ez, ha nem is olyan elsöprő arány, mint a lépésről lépésre történi korlátozás-feloldás, tetemes egyöntetűségnek mondható.
Olvasóink döntő többsége, a leginkább egyhangúlag egyetért azzal, hogy az éttermeket és szállodákat az elsők között kellene majd újraindítani a korlátozások feloldásánál. A szavazók 85 százaléka vélekedett így, a fennmaradó 15-el szemben.
Ha nem is annyian, mint amennyien az éttermeket és a szállodákat, de 10-ből 7-en mindenképpen az elsők között oldanák fel a sportlétesítmények feloldását is. Ide értve többek között az uszodákat, tornatermeket, konditermeket.
Szavazásunk legmegosztóbb pontja az volt, hogy a rendezvények, koncertek, fesztiválok, illetve sportesemények látogatását meg kell-e engedni azoknak, akik védettségi igazolást kapnak, vagy ezzel szemben semmilyen ilyen jellegű eseményt ne tegyenek látogathatóvá addig, amíg a járvány véget nem ér. Olvasóink 52 százaléka gondolta azt, hogy védettségi igazolással ezek az események legyenek látogathatóak. Ezzel szemben 48 százaléknyian úgy vélekednek, hogy ilyen eseményeket ne is tartsanak a járvány végéig. Érdekes, hogy míg a sporttermek vagy éttermek esetében teljes nyitásról szólnak a kérdések, szigorú biztonsági intézkedések mellett, addig a rendezvénye, koncertek, fesztiválok esetében vagy a járvány végéig tartó zárás vagy pedig a védettségi igazolványos dolog játszik, más nem.
Szavazóink 80 százaléka, azaz 10-ből 8 embert egyetért azzal, hogy a járvány elmúlásáig csak olyan külföldiek jöjjenek Magyarországra, akik beoltottak vagy rendelkeznek védettségi igazolvánnyal. Ezzel szemben csak 10-ből két ember gondolja azt, hogy ez nem lenne szükséges. Érdekes, hogy míg a szavazók saját helyzetükben, Magyarországon, a különböző védettségi igazolásos privilégiumok kapcsán igencsak megosztóak. Addig a szavazók többsége ugyanebben a kérdéskörben teljesen határozott az idegenekkel, külföldiekkel szemben. Nevezetesen, ott igen is privilegizálnák azt, hogy hazánkba ki léphet be.
A Pénzcentrumon szavazó több ezer ember tehát a következőképpen vélekedik sommázva a nyitásról: