2021.02.15. 05:51
Az adó-visszatérítési támogatás nagy segítség lehet az újépítésű lakást vásárló, építkező családok számára. A támogatás feltételei egyáltalán nem egyértelműek - már csak azért sem, mert két típusa is van ennek a konstrukciónak. Összeszedtük a 8 leggyakoribb félreértést, ami a köztudatban kering.
Az adó-visszatérítési támogatás több millió forintot jelenthet az új lakást vásárló, építkező családoknak. Kevesen tudják azonban, hogy ennek a támogatási formának két önálló, egymástól teljesen független típusa is létezik:
A két konstrukció feltételei jelentősen eltérhetnek egymástól, ezek azonban gyakran keverednek még az érdeklődők fejében - összegzi piaci tapasztalatait a Bankmonitor. Nézzük a 8 leggyakrabban felmerülő tévhitet, félreértést az adó-visszatérítési támogatással kapcsolatban:
Ez nem feltétlenül igaz, ugyanis a 27% áfatartalmú számlák adójának visszaigényléséhez nem szükséges csok támogatást igényelni. Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy az 5%-os adó-visszatérítésnél igenis elvárás az, hogy a családi otthonteremtési kedvezményt is igénybe vegye a család.
Ez sem igaz, ugyanis az önerőből építkezők a 27%-os áfa visszatérítésére akkor is jogosultak, ha nincs gyermekük. (A lehetőséggel a gyermektelen párok és egyedülállók is élhetnek.)
Az 5 százalékos adó visszaigényléséhez viszont csok támogatást is igényelni kell, azaz szükséges hozzá legalább egy meglévő, vagy vállalt gyermek. (Vállalt gyermekre csak házaspárok kaphatnak családi otthonteremtési kedvezményt!)
A generálkivitelező nélkül építkezőknek nem szükséges csok-ot kérniük, sőt gyermek nélkül is visszakaphatják az adót. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a családiotthonteremtési kedvezmény alapvető személyi feltételeit sem kell teljesíteniük!
Ez az önerős építkezéseknél nem igaz: a családok ebben az esetben 27%-os áfával kapnak számlát, ebből pedig legfeljebb 5 millió forintot igényelhetnek vissza. Ugyanakkor az 5%-os adótartalmú számlákhoz kapcsolódó adó-visszatérítésnél nincs felső korlátja a támogatás összegének.
Nem, a támogatást csak egyszer lehet igényelni és akkor is csak az egyik típusú adó-visszatérítést lehet kérni. (Korábban megkezdett generálkivitelezős építkezéseknél előfordulhat, hogy a tavaly megfizetett számlák áfatartalma még 27%, míg az ideieknek már csak 5%.)
Nem, a 27%-os adó-visszatérítésnél 2018. január 1-jén, vagy azt követően kiállított számlák fogadhatóak el.
Fő szabályként viszont igaz, hogy az 5 százalékos áfa-visszatérítésnél az idei évtől kiállított számlák elfogadhatóak. Ám itt is van kivétel: a tavalyi számlák is elfogadhatók, amennyiben azok adótartalma 5% és az adásvételi szerződést még 2021 előtt kötötte meg a vevő.
Ez nem feltétlenül igaz, a támogatás igénylésének díja - az értékbecslés költségén felül - ugyanis legfeljebb 30 ezer forint lehet. Ezt a költséget azonban a pénzintézet nem számíthatja fel, amennyiben lakáshitelt is igényel a család a támogatás mellé.
Új lakás vásárlása esetén az adó-visszatérítés összegét utolsó vételárrészletként közvetlenül az eladónak utalja a bank. Vagyis az összeg kizárólag lakáscélra használható fel, azt nem utólag utalja vissza a bank a vevő részére.