2020.11.27. 05:58
"A 2021-es év első felére várhatóan szintén rányomhatja a bélyegét a járvány" - vélekedett a Pénzcentrumnak adott interjújában Forró Attila. A Takarékbank Értékesítési igazgatójával a lakossági hitelek piacáról, különös tekintette a személyi kölcsön konstrukciókról beszélgettünk. Interjú
Forró Attila: A koronavírus-járvány hatása a fogyasztási hitelek piacán is érezhető. A személyi kölcsönök igénylése esetén egyes hónapokban akár 60-70%-os visszaesés is tapasztalható volt. Úgy gondolom, hogy ez a tendencia fennmarad az utolsó negyedévben is, hiába az év végi felfutás, újból szigorítások vannak, nagy a bizonytalanság, ezért nem számítok növekedésre. A 2021-es év első felére várhatóan szintén rányomhatja a bélyegét a járvány, azonban azt nehéz lenne megjósolni, hogy a korlátozó intézkedések és a pandémiás válság hosszabb távon milyen hatással lesz a személyi kölcsönök felvételére.
A moratóriumról szóló kormányrendelet okán a fogyasztási hitelek THM-je a jegybanki alapkamat + 5 százalékos mértékre lett maximalizálva 2020. december31-ig, aminek köszönhetően a személyi kölcsönök kondíciói rendkívül kedvezően alakultak. A moratórium alatt alkalmazott THM-plafon megszűnésével, a személyikölcsön-kondíciók a moratórium előtti kamatszintre térnek vissza. A 2020. december 31-e előtt megkötött szerződések esetén, a Takarékbank minden esetben felhívja a figyelmet, hogy a kezdeti kedvezményes kamatmérték, 2021. január 1-jétől változik.
A mostani, folyamatosan változó gazdasági helyzet miatt, az emberek további pénzügyi nehézségekre számítanak. Azok, akik jelenleg is - indokoltan - élnek a moratórium lehetőségével, továbbra is biztosítva lesz, hogy amennyiben fizetési nehézségük adódik, olyan megoldással éljenek, amely megkönnyíti helyzetüket.
Egy fix kamatmértékkel felvett hitel mindig jobb, hiszen kiszámítható, nem kell tartani a törlesztőrészlet emelkedéstől, valamint az infláció mértéke sem befolyásolja azt. Az MNB legutóbbi elemzése, amely szerint 3,0% az éves összevetésben számított infláció, valóban azt is jelenti, hogy az infláció további emelkedése a hitelkiadás reálértékét csökkenti, ha egy fix törlesztésű hitel vizsgálunk.
A világjárvány okozta válság ellenére sem lassul le a digitalizáció és az informatikai fejlesztés a Takarék Csoportban. Bár az idei költségeinket csökkenteni kellett a koronavírus következményei miatt, az informatika kivétel, ott maradt a korábbi keret. Egyértelműen a mobilos fejlesztésekre fókuszálunk, a napirenden lévő fejlesztések szinte mindegyikénél ez az irány. 2021 első felére várjuk a jelentős, innovatív megoldások bevezetését a bankpiacon.
Tavasszal, a járványra reagálva, rekordidő alatt bevezettük a VideoBank szolgáltatásunkat. Ennek keretein belül a Takarékbank meglévő lakossági ügyfelei videóchaten keresztül intézhetik egyebek mellett a hitelekhez (pl. CSOK, vagy Babaváró hitel), bankkártyájukhoz, bankszámlájukhoz, vagy akár a lekötéseikhez kapcsolódó ügyeiket. A VideoBankon keresztül igénybe vehető szolgáltatásaink bővítése folyamatos. Fontos hangsúlyozni, hogy a videós ügyintézés ugyanolyan biztonságos, mint a fióki kiszolgálás, hiszen az ügyfelek azonosítása megegyezik a bankfiókban alkalmazott folyamattal.
Erőik és szaktudásuk egyesítésével az új bankcsoportot létrehozó pénzintézetek tovább korszerűsíthetik termékeiket és szolgáltatásaikat, növelhetik az ügyfélkiszolgálás színvonalát.
Tapasztalatunk szerint a személyi kölcsönt legtöbben lakásfelújításra, vagy egy váratlan helyzet megoldására veszik fel, ami lehet például egy tönkrement cirkó vagy egy lerobbant autó. A személy kölcsön nagy előnye, hogy nem kell előre meghatározni a célt, azaz szinte bármire felhasználható, illetve hamar hozzá lehet jutni. Persze fontos, hogy tudatosan használjuk. Érdemes tanácsadó segítségével kikalkuláltatni a törlesztőrészletet, illetve meg kell nézni a THM-et is, hogy pontosan lássuk, mennyit kell visszafizetnünk a futamidő végén. Ha körültekintően járunk el, akkor a személyi kölcsön egyfajta "takarómeghosszabbítás" lehet. Fontos azonban, hogy mielőtt beleugrunk, nézzük meg, a havi bevételeinket, vessük össze a tervezett kiadásokkal, illetve számoljunk rá még valamennyi nem tervezett költséget is és az így megmaradt összeg maximum 20-30%-áig menjünk el a törlesztőrészletek tekintetében.
Tapasztalatunk szerint a személyi kölcsönt legtöbben lakásfelújításra, vagy egy váratlan helyzet megoldására veszik fel, ami lehet például egy elromlott háztartási gép vagy autó javítása, cseréje.
A kamatkörnyezet az elmúlt 1,5 évben nagyon kedvező volt hitelkiváltásra. A korábban magas kamatozással felvett kölcsönök nagyobb része már kiváltásra került egy alacsonyabb kamatozású kölcsönnel. A bankok folyamatosan próbálják felhívni az ügyfelek figyelmét a hitelkiválás fontosságára, hiszen akár több ezer forintot is spórolhatnak vele. Ennek is köszönhetően már egyre tudatosabbnak mondható a hitelkiváltás kezelése.