Lakást eladni 2018-ban? Óriási a bukta rajta, ha így csináljuk

2018. október 3. 12:30

Mivel Magyarországon az független ingatlanközvetítő irodák többsége abban érdekelt, hogy minél hamarabb eladják a lakásokat, házakat, vagy telkeket, az eladók sokszor rosszul járnak és ár alatt értékesítik az ingatlant: a számítások szerint átlagosan 2,5 százalékkal kapnak kevesebbet, ami a 2017-ben közvetítők által eladott 55-60 ezer ingatlannal és 13,6 millió forintos átlagárral számolva mintegy 17,5 milliárd forint.

Különösen sokat veszíthetnek azok az eladók, akik több közvetítővel is szerződnek és általános megbízást kötnek:

a tapasztalatok szerint garantálja az eladó veszteségét, ha több ingatlanközvetítőt bíz meg és főként az, ha ezek közül egy-kettő nagyon kapacitálja a tulajdonost, hogy adja el az ingatlanát, mert 'jobb árat úgysem kap érte'

- mondta el Kövesdi Marcell, a Házbank.hu ügyvezetője, aki szerint az elmaradt bevétel ráadásul torzítóan hat az egész piacra is. A szakértő szerint a problémára az lehet a megoldás, ha az eladó csupán egy közvetítőt bíz meg, aki abban lesz érdekelet, hogy minél magasabb áron adja el a szóbanforgó ingatlant, ahelyett, hogy a sebességet választaná. "A tapasztalatok azt mutatják, hogy az egyedi megbízás hasznos, nem szabad félni tőle, hanem érdemes bízni az ingatlanos szakértelmében - tette hozzá a szakember, aki megemlítette azt is, hogy Magyarországon 2017-ben 150 ezer ingatlant értékesítettek, amelynek a 35-40 százalékát közvetítőkön keresztül adták el.

{{BANK360BANNER_LTP}}

A szakember szerint további probléma, hogy a független ingatlanirodák egy része csak a jutalék megszerzését tartja szem előtt eladáskor, és ezért nem a legjobb, a legtöbb pénzt adó vevőt kutatják fel a piacon. A gyors eladásnak pedig nincs semmiféle hozzáadott értéke, miközben jelentős veszteséget okoz az eladónak és a piacnak is - vélekedett. Az általános szerződésnél az ingatlanos minden vevőnek el akarja adni az ingatlant, félve attól, hogy más jobb ajánlatot hoz más vevőtől. Kizárólagos megbízásnál nagyobb a felelősség az ingatlanközvetítőn és nincs eladási kényszer.

Ha például az eladó nincs tisztában a piaccal, és egy 19 millió forint reálértékű ingatlant a közvetítő csak 17 millióra értékel, máris 2 milliós vesztesége lesz az eladónak és még a jutalékot is ki kell fizetnie.

NEKED AJÁNLJUK
Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

NAPTÁR
Tovább
2024. április 18. csütörtök
Andrea, Ilma
16. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem