Az infláció évtizede - így tekint egyre több szakember a 2021-től kezdődő időszakra, ami a 2008-as világgazdasági válsághoz hasonlóan, akár több évtizedes piaci trendeket boríthat majd fel. De vajon mibe érdemes ilyenkor rakni a megtakarításainkat? Milyen részvények teljesítenek jól infláció idején? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.
Aggodalomra egyelőre nincs oka a befektetőknek, hiszen nagyon erős árszínvonal növekedésre, vagy hiperinflációra utaló jeleknek egyelőre a nyomát sem látják a szakemberek - szögezik le a Pénzcentrunak az Aegon Alapkezelő szakértői. Mint írják, legtöbben lassú, és kiszámítható, ám hosszútávú infláció térnyerését vizionálják, amire a befektetőknek már most érdemes elkezdeni a felkészülést.
Az elmúlt évtizedben a magánbefektetők számára nem volt kiemelt jelentőségű kockázati tényező az infláció. Természetesen voltak negatív példák, ám ezek mindegyike a fejletlen, szabályozatlan piacokra, és a harmadik világ országainak valutáira korlátozódott, amit az átlagbefektetők messziről elkerülnek (helyesen).
- jósolják az alapkezelő szakértői.
Az elmúlt évtizedek legnépszerűbb részvényei közé az innovatív, vagy jövőbeli technológiák után kutató vállalatok papírjai tartoztak, amelyek tőzsdére lépésük óta akár több száz vagy több ezer százalékos profitot is hozhattak a magán- és intézményi befektetőknek. "A sarki fűszeres által is jól ismert technológiai vállalatok valódi (könyv szerinti) profitjának értéke azonban köszönőviszonyban sincs a tőzsdei árakkal, aminek veszélyeire a konzervatívabb pénzügyi elemzők már évek óta figyelmeztetnek" - monják a befektetési szakemberek..
- fogalmaznak az Aegon Alapkezelő szakértői, és hozzáteszik, hogy egy emelkedő infláció azonban számos olyan kockázatot rejthet ezeknél a vállalatoknál, aminek a hatásai egyelőre nem ismertek. Ilyen lehet például:
A fenti érvek miatt, így szakértők szerint valószínűleg soha nem látott kihívások elé néznek a befektetők által kedvelt, magas növekedésű technológiai vállalatok részvényei.
Meglepetést a jelenleg a befektetők által perifériára helyezett, és méltánytalanul alulértékelt konzervatívabb szektorok papírjai okozhatnak, ahol szintén fordulat következhet be - jósolják a szakemberek. Ezek esetében két nagyon vonzó tényezőt lehet kiemelni a befektetők szempontjából:
Tehát könnyen elképzelhető, hogy a magas növekedésű részvények iránti kereslet kissé megtorpanhat és a befektetők a magasabb inflációs környezetben elkezdik preferálni a biztonságot és alacsonyabb kockázatot jelentő konzervatívabb szemléletű iparágakat. Ez persze nem azt jelenti, hogy a fent említett technológiai vállalatok ne termelnének profitot a jövőben és ne lennének sikeresek, viszont a körülöttük lévő hype jelentősen alábbhagyhat.
A fentiekből következik, hogy a piacokon a konzervatívabb befektetési szemlélet nyerhet teret ismét, ahol a profit hajhászása helyett a befektetési portfóliók reálértékének megőrzése lehet majd az elsőszámú szempont, az alábbi 5 tényező figyelembevételével:
Címlapkép: Getty Images
![]() |
Private Investor Day 2021Mibe fektessünk 2021-ben? Tippek, elemzések, befektetési ötletek profiktól, Neked |