12 °C Budapest

Tényleg ebbe kéne tenni a pénzünket bankbetét helyett?

Pénzcentrum
2014. augusztus 25. 05:34

Manapság nehéz jól hozó bankbetétet találni Magyarországon, ezért felmerül a kérdés, hogy milyen alternatívák közül választhatunk. Lehetséges, hogy megússzuk a kamatadót és az egészségügyi hozzájárulást (EHO) is?

Az alacsony betéti kamatok miatt szinte mindenkiben felmerül a kérdés, hogy mégis, hogyan lehetne jobban fialtatni a pénzt, és milyen feltételek mellett. A pénzügyi tanácsadók legjobb lehetőségként gyakran a befektetési alapokat hozzák fel, de mi is az a befektetési alap? Hogyan működik, és mire kell odafigyelni, ha befektetési alapot veszünk? Összehasonlításunkban a pénzpiaci és likviditási alapokat vetjük össze a bankbetétekkel.

Mi az a befektetési alap?

A befektetési alapok lényege, hogy összegyűjtik az ügyfelek pénzét és így egységes vagyonként kezelve fektetik be, ezzel megosztva a kockázatokat. Ez a pénzpiaci és likviditási alapok esetében azt jelenti, hogy a piacon elérhető legjobb bankbetétekbe, és rövid lejáratú kötvényekbe teszik a pénzt. Ezekért a szolgáltatásokért cserébe természetesen pénzt kér az alapkezelő, különféle díjak, mint például vételi vagy eladási díj, vagyonkezelési költség címén, illetve a befektetési számlának is lehet havi- vagy éves díja.

Melyik a jobb, a betét vagy az alap?

Mind a két terméknek alacsony a kockázata, mégis a betét egy fokkal biztonságosabbnak mondható, többek között amiatt, hogy

míg a betét esetén pontosan tudjuk, hogy mennyi pénzt fogunk visszakapni a futamidő végén, addig az alapok esetén a korábbi hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeni befektetésünkre.

Az alapok esetén megtörténhet, hogy a piaci mozgások miatt kevesebb pénzt kapunk vissza, mint amennyit befektettünk, igaz sok alapkezelő eleve tőkevédett pénzpiaci alapokat forgalmaz, ezek esetében ez a veszély nem fenyeget. Plusz előnye a betéteknek, hogy 30 ezer euróig az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) garantálja a kifizetést, így bankcsőd esetén is visszakapjuk a pénzünket, míg a Befektető-védelmi Alap (BEVA) maximum 20 ezer euróig fizet.

Hozzáférhetőség szempontjából a befektetési alapok nyernek, mivel bármikor vesszük fel a pénzünket, az eltelt időszakra jár a hozam, míg egy betét feltörése esetén nagy valószínűséggel bukjuk a kamatokat. Azt azért érdemes hozzászámolni a hozzáféréshez, hogy az alapok esetében a szolgáltatók meghatároznak egy időtartamot, ami alatt a pénz hozzáférhető. Ez az időtartam a likviditási alapok esetében általában napon belül megtörténik, míg a pénzpiaci alapoknál általában egy nap alatt hajtja végre a tranzakciót az alapkezelő.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Nehéz azt megmondani, hogy a betétek kamata vagy az alapok hozama kínál jobb megtakarítási lehetőséget.

Általánosságban elmondható azonban, hogy az alapok hozama hozzávetőlegesen az akciós betéti kamatok és az átlagos kamatok között helyezkedik el.

Lényeges, hogy ez természetesen változhat az aktuális piaci mozgások miatt.

Mikor lehet jobb az alap, mint a betét?

Sok szempontból előnyösebb bankbetétben tartani a pénzünket, azonban van olyan élethelyzet, amikor mégis a befektetési alap a jobb pénzünk gyarapítására. Ha ugyanis nem tudjuk, hogy mikor lesz szükségünk a pénzünkre, akkor hosszú távon előnyösebb lehet az, hogy egy újra és újra lekötött betét helyett egy hosszabb távú megoldást, vagyis alapot vásároljunk. Ennek két oka van:

  • Így kivédhetjük, hogy a betét feltörése miatt elveszítjük az aktuális kamatokat
  • Több éves távlatban spórolhatunk azzal, ha az ismétlődő lejáró betétek kamatadója (16 százalék) és az EHO (6 százalék) helyett csak egyszer kell megfizetni a fenti tételeket a befektetési alap esetében.

 

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
Holdblog  |  2024. április 25. 06:51
Soft landing, azaz puha landolás. A végső kimenetel, amiben a 2021 végi, első poszt-Covid inflációs...
MEDIA1  |  2024. április 24. 23:45
Bár a több mint 20 éve működő művészeti adatbázis és hírportál csapata Facebook-posztban búcsúzott e...
Kiszámoló  |  2024. április 24. 18:32
A friss Magyar Közlönyben jelent meg a kormányrendelet, ami megváltoztatja az eddigi jótállási előír...
Bankmonitor  |  2024. április 24. 11:33
Várhatóan 2024 júniusában indul az új otthonfelújítási program. A támogatásból az 1990 előtt épült c...
Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 25. csütörtök
Márk
17. hét
Április 25.
Malária világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem