11 °C Budapest

Ezt biztos nem tudtad az MNB-ről: mi volt előtte?

2015. december 25. 16:00

Magyarországon már a XIX. század eleje óta tevékenykedik jegybank, azonban napjainkig több különböző intézmény is ellátta a központi banki feladatokat. A második világháború után viszont állami kézbe került a magyar bankrendszer, ami a jegybank működését alapjaiban formálta át.

A XIX. század elején Magyarország az Osztrák Birodalom része volt, így a jegybanki feladatokat az 1816-ban létrejött Osztrák Nemzeti Bank látta el, majd 1878-tól a dualista elveken alapuló Osztrák-Magyar Bank vette át. Az 1848-49-es szabadságharc alatt a magyar kormány átmenetileg a Pesti Magyar Kereskedelmi Bankra bízta a jegybanki teendők végzést - derül ki az MNB történelmi visszatekintéséből.

A Monarchia felbomlásával az osztrákokkal közös jegybank megszűnt és az 1921-ben alapított Magyar Királyi Állami Jegyintézet vette át a feladatokat.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 1924-ben kezdte meg a munkáját részvénytársasági formában (vagyis a tulajdonosok között magánszemélyek is lehettek), az első jegybank elnök Popovics Sándor volt.

Az új központi intézet feladata volt megszilárdítani az ingataggá vált korona árfolyamát, majd később bevezették a pengőt. A jegybankhoz került az állami számlák vezetése, az államadósság kezelése és a devizatartalék felügyelete. Az 1929-es gazdasági válság kirobbanása után a devizagazdálkodás is az MNB hatáskörébe került, egészen a 90-es évek elejéig.

A második világháború alatt, illetve után a jegybanknak a hiperinflációval kellett megküzdenie, amely a világtörténelem legnagyobb mértékű pénzvesztése volt. Ennek nyomán 1946-ban került bevezetésre az új, stabil fizetőeszköz, a forint. Az államosítás nemcsak a kereskedelmi bankokat érte utol 1947-ben, hanem az MNB is állami kézbe került.

Az államszocializmus évei alatt a bankok gyakorlatilag a jegybank fiókjaiként üzemeltek, vagyis egyszintű bankrendszer jött létre a kereskedelmi bankok MNB alá vonásával. A kétszintű bankrendszer 1987-ben állt vissza Magyarországon, majd 1991-ben állították vissza a jegybank függetlenségét.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A 2001-es jegybanktörvény értelmében az MNB a kormánnyal egyetértésben dönt az árfolyamrendszerről, és 2008 óta a forint euróhoz képest meghatározott árfolyama szabadon lebeg. 2013-tól a jegybank vette át a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének hatásköreit is, ezzel egy központi ellenőrző szervet kialakítva.

A szocializmus alatt a jegybank "albankokat" hozott létre, amelyek speciális területekért feleltek:
  • Az Országos Takarékpénztár látta el a lakosság kiszolgálását,
  • A Magyar Külkereskedelmi Bank a külkereskedelmi forgalmat bonyolította,
  • A Magyar Beruházási Bank (1972-től Állami Fejlesztési Bank) a vállalati hitelezésért volt felelős,
  • A CIB Bank különleges, devizában bonyolított forgalommal bírt,
  • Emellett vidéken takarékszövetkezeteket alapítottak és
  • Később megalakult a Budapesti Hitelbank is az MNB leánybankjaként.
A szocializmus felbomlásakor ezeknek a többsége magánkézbe került és a mai napig is meghatározó a szerepe a magyar bankrendszerben.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
Kiszámoló  |  2024. április 17. 21:41
Az Eurostat ábrája arról, hogy melyik uniós ország mennyit költ az egészségügyre a GDP arányában. (M...
Bankmonitor  |  2024. április 17. 16:56
Az új lakásfelújítási támogatás jóval többek számára elérhető, mint a korábbi otthonfelújítási progr...
MEDIA1  |  2024. április 17. 15:09
Korábban bebizonyosodott, hogy Orbán Viktor köreiből származó pénzekből érkezett néhány évvel ezelőt...
Holdblog  |  2024. április 17. 08:21
Egyelőre nem utal válsághelyzetre a GDP 73 százalékára duzzadt költségvetési hiány, de a további ela...
Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Újraindul a STRT Holding inkubációs programja, a Launchpad

Az STRT Holding közleménye szerint 8+30 millió forint befektetés és tapasztalt mentorgárda várja a jelentkezőket.

NAPTÁR
Tovább
2024. április 18. csütörtök
Andrea, Ilma
16. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem