17 °C Budapest

Ilyen iskolákba járatja gyerekeit a magyar elit: havi 600 ezret sem sajnálnak

2019. január 22. 05:38

Egyre több szülő gondolja úgy, hogy a közoktatás helyett gyerekének valamilyen alapítványi, egyházi vagy egyéb magániskolát választ. Alternatíva pedig bőven van, viszont most már akkora a túljelentkezés, hogy bizonyos intézményekben licitálni kell a helyekért. Kíváncsiak voltunk, mégis mekkora kiadással számolhatnak a családok, ha a 2019/2020-as tanévet gyerekük már egy magán középiskolában kezdené meg.


Az Oktatási Hivatal információi szerint a 9. évfolyamra felvételizők írásbelijére 55 ezren jelentkeztek, a 6 évfolyamos gimnáziumi írásbelin mintegy 9600-an, a 8 évfolyamoson pedig csaknem 6 ezren vettek részt. A központi középfokú felvételi vizsgát alig pár napja, január 19-én írták a diákok. Nagy a tét: sokan vannak ugyanis, akik valamilyen alapítványi, egyházi vagy más magániskolába szeretnének bejutni. Persze, sok esetben a siker nem csak a felvételi eredményétől függ, hanem a szülők pénztárcájától is.

Egyre nagyobb a verseny, sok magán intézményben évről évre hatalmas a túljelentkezés, van, ahol licitálni kell a helyekre. Hogy egyre többen szeretnék menekíteni a közoktatási intézményekből a gyerekeiket, jól mutatja a Szülői Hang online szerveződő közösség 2018-ban, több mint 11 ezer szülői válasza alapján készült felmérése is, amelyből az derült ki, hogy

az állami intézményekből a szülők 65,3 százaléka szeretné kivenni a gyerekét, ha lenne erre lehetősége.

Ez a fajta menekülési szándék pedig általánosnak mondható, még a szülők által legjobbnak tartott közoktatási intézményekből is a szülők több mint harmada elvinné gyermekét, ha tehetné.

A Pénzcentrum kíváncsi volt, hogy a különböző magánintézményeknél mekkora tandíjat vagy alapítványi hozzájárulást kell fizetni. Mivel országszerte rengeteg magániskola működik, ezért szinte lehetetlen teljes képet festeni az oktatási intézményekről és a tandíjakról. Mi most a fővárosi és a Budapest közelében lévő iskolák díjszabásait vettük górcső alá, de leginkább arra voltunk kíváncsiak, hogy az úgynevezett nemzetközi középiskolákban mennyit kell fizetnie a szülőknek.

Keveseknek adatik meg, hogy ezt ki tudják fizetni: az American International School Of Budapestbena jelentkezési díj 400 dollár, vagyis közel 112 ezer forint, a regisztrációs díj 800 dollár, vagyis 223 ezer forint, és ehhez jön még a tandíj. Ez a 9-10. osztályos tanulóknak 22 900 dollár, vagyis 6,4 millió forint, a 11-12. évfolyam diákjainak pedig 23 500 dollár, vagyis 6,5 millió forint. Tanrendje nem igazodik a magyar oktatási rendszerhez, hiszen jórészt külföldi diákok tanulnak az intézményben, amely nemzetközi érettségi bizonyítványt ad. A következő tanévben a jelentkezési díj marad 400 dollár, de a regisztrációs díj már 1000 lesz, vagyis közel 280 ezer forintnak megfelelő összeg.

A 9-10. osztályban a tandíj 23 300 dollárra nő, vagyis 6,5 millió forint lesz, a 11-12. évfolyamon pedig 23 900 dollár, azaz közel 6,7 millió forint.

Az egyik legdrágább intézmény az országban a The British International School Budapest. Itt van egy úgynevezett regisztrációs díj, ami 290 ezer forint, és van egy 30 ezres jelentkezési díj is. Sőt, 300 ezer forintos előleget is kell fizetnie a leendő hallgatók szüleinek, amit visszakapnak, ha a gyerek elhagyja az iskolát, amennyiben a szülők minden pénzt befizettek.

És akkor a tandíj: itt a hagyományos magyar középiskoláktól eltérően nem magyar, hanem brit tanrend szerint történik az oktatás.

A 10-11. évfolyam tandíja évente 6 millió forint, a 12-13. évfolyamon pedig 6,4 millió a mostani tanévben.

Ha a szülők szeretnék, hogy a gyerek az iskolában ebédeljen, még évente 283 ezer forintot kell fizetni. Hogy jövőre mennyi lesz a tandíj, arról a honlapon nem találtunk információt.

A Britannica International School szintén nem olcsó: a 2018/2019-es tanévben csak a jelentkezési díj 30 ezer forint volt, plusz ehhez jött még egy 220 ezer forintos úgynevezett belépési díj. Az oktatás itt is a brit nemzeti tanterv szerint történik.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Az éves tandíj korcsoporttól függően 4,3 - 4,5 millió forint között alakul,

ha a szülők vállalták, hogy augusztus 1-jéig egy összegben befizetik azt. Aki részletfizetést kért és háromhavonta fizet az intézménynek, az viszont 4,5-4,7 millió forint közötti összeget kell, hogy fizessen ebben a tanévben. A következő tanévre vonatkozó információk egyelőre nem elérhetők az iskola honlapján. Hogy a következő tanévben hogyan alakulnak a tandíjak, arról a honlapon egyelőre nincs információ.

A Greater Grace International School szintén nem olcsó: ebben a tanévben 350 ezer forint volt a regisztrációs díj,

a 9-10. évfolyamon a tandíj összege 3 millió 890 ezer forint, a 11-12. évfolyamon pedig 3 millió 985 ezer forint.

A tandíj nem tartalmazza a különböző iskolai programok díját, az ebéd költségét, az iskolai egyenruha árát.

A Budapesti Nemzetközi Iskolában is van regisztrációs díj, ez 150 ezer forint, és van úgynevezett helyfoglalási díj is, ami a k következő tanítási évre vonatkozó iskolai férőhelyének biztosítására szolgál. Ezt viszont beszámítják a tanulmányi hozzájárulás összegébe, ami a nemzetközi program választása esetén 3 millió 390 ezer forint 9-10. évfolyamon, egy összegű befizetés esetén, ha pedig valaki a kéttannyelvű programot választja, akkor 2 millió 963 ezer forint.

11-12. évfolyamon mind a két esetben 3 millió 496 ezer forintot kell fizetnie a szülőknek.

A fentieknél jóval olcsóbb a Gustave Eiffel Francia Óvoda Általános Iskola és Gimnázium tandíjai képzésenként változnak (vagyis az óvodai képzés kevesebbe kerül, mint az alsó tagozatos képzés és utóbbi kevesebbe kerül, mint a felső tagozat), de

a gimnázium tanulóinak az éves összeg a 2019/2020-as tanévre vonatkozó tandíja 1 892 100 forint,

ehhez jön még a 200 ezer forintos első beiratkozási díj.

Az alternatív iskolák olcsóbbak

Nem kell persze milliókat fizetni azért, hogy ne az állami iskolába járjon a gyerek. Rengeteg alternatív iskola működik országszerte. Hatalmas különbségek vannak az iskolai program, a tanrend vagy akár a tandíjat tekintve is. Néhány példa a teljesség igénye nélkül:

  • A Kürt Alapítványi Gimnázium a Pénzcentrum kérdésére közölte, jelenleg havonta 47 ezer forint az alapítványi hozzájárulási díj, hogy a következő tanévben mennyi lesz, még nem tudták megmondani.
  • Az Alternatív Közgazdasági Gimnázium pedagógiai vezetője, Horn Görgy 2017. decemberében beszélt arról a Pénzcentrumnak, hogy az iskolában a helyek kétharmadára felvételiztetnek, az egyharmadát pedig piaci alapon, licittel adják el azoknak, akik hajlandók többet fizetni azért, hogy a gyerekük oda járhasson, és a többletpénzből azokat támogatják, akiknek nincs elég pénzük a költségtérítésre. A 2019/20-as tanévben a szülői költségtérítés havonta 100 ezer forint lesz.
  • A Rogers Akadémián magántanulói státuszban, egyéni célok, terv és órarend szerint tanulhatnak a gyerekek. Több csomagajánlat közül választhatnak a szülők: az úgynevezett alap szolgáltatás 50-80 ezer forint, a sztenderd csomag (amiben van délutáni elfoglaltság is) 120 ezer forint, és az úgynevezett teljes szolgáltatás ára 150 ezer forint. Utóbbi már nagy hangsúlyt fektet a nemzetköziségre, külföldi kapcsolatok kiépítésére.
  • A Göllner Mária Regionális Waldorf Gimnáziumban 25 ezer forintos beiratkozási díj van, ezt nyár elején kell fizetni, aztán tanév közben 50 ezer forintos beiratkozási díjat is kérnek, és havi 40 ezer forint a szülői hozzájárulás.

NEKED AJÁNLJUK
Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Újraindul a STRT Holding inkubációs programja, a Launchpad

Az STRT Holding közleménye szerint 8+30 millió forint befektetés és tapasztalt mentorgárda várja a jelentkezőket.

Egykor kubai textilmunkásoktól volt hangos, most közösségi finanszírozásból újul meg a patinás budapesti gyárépület (x)

A hiánypótló naturális, és letisztult berendezési trendeket kedvelő fotós közösség számára a Nordix már nem ismeretlen.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. március 28. csütörtök
Gedeon, Johanna
13. hét
Március 28.
Nagycsütörtök
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem