Arról már írtumnk, hogy a tavaly őszi OECD jelentés szerint az országoknak világszerte többet kell tenniük azért, hogy a nemek közötti szakadék csökkenjen. Most kiderült, nem csak a nem számít, hanem az is, van-e gyereke a munkavállalónak. A tendencia világszerte az, hogy a háromgyerekes anyukák 18, a kétgyerekes családanyák 13 százalékkal keresnek kevesebbet átlagosan a gyermektelen nőknél, míg a kisgyermekes apukáknak több a fizetése, mint a gyermektelen férfiaknak.
Októberben számoltunk be arról, hogy az OECD jelentése szerint a nők munkaerő-piaci részvétele az utóbbi évtizedekben bár közeledett a férfiakéhoz, mégis minden OECD országban kisebb valószínűséggel kapnak fizetett munkát, mint a férfiak. Tehát egy nőnek már eleve nehezebb elhelyezkednie, mint a férfiaknak. Ha sikerül is munkát találni, ugyanazért a munkáért a nők általánosan 15 százalékkal kevesebb bért kapnak, mint a férfiak, és kevesebb előrelépési lehetőségük is van, mint a férfiaknak.
Most kiderült, hogy ha valakinek gyereke van, még rosszabbak az esélyei. A Washington Center for Equitable Growth kutatóintézet által finanszírozott felmérés során 1986-ig visszamenőleg elemezték nagyjából 14 ezer nő karrierrel, keresettel kapcsolatos, korábbi kutatás során megadott adatait. Azt találták, hogy jelentősen nőtt az évek során a dolgozó nők száma, ugyanakkor munkaerőpiaci helyzetük elég kilátástalan.
Kiderült ugyanis, hogy a háromgyerekes anyukák 18, a kétgyerekes családanyák 13 százalékkal keresnek kevesebbet, mint a gyermektelen nők. Akinek csak egy gyereke van, az is kevesebbet vihet haza havonta, mint aki (még) nem vállalt gyereket. Miközben az anyukák átlagosan 5 évvel idősebbek a gyermektelen kollegináknál, és általában képzettebbek és nagyobb munkatapasztalatuk is van, mint a fiatalabb munkatársaiknak. Ugyanakkor érdekes visszásság, hogy a kisgyermekes férfiak általában többet keresnek, mint a gyerektelen férfiak.
A kutatást ismertető Business Insider cikk írója kiemeli, lehet ezt máshogy is intézni, jó példa erre Svédország, ahol a szülők összesen 50 hetet lehetnek otthon a gyerekeikkel, maguk közt elosztva ezt az időt. Ennek közel 75 százalékát töltik gyesen az anyukák, a maradék 25 százalékban pedig az apukák vannak a gyerek(ek)kel. 2016 január elsejétől egyébként az apukáknak alanyi jogon jár három hónapnyi gyes, amit nem ruházhatnak át az anyára.
Mindezek mellett a fizetési különbség is elenyésző, a nők a férfiak fizetésének 87-95 százalékát kapják, szakmától függően. Ráadásul a parlamentben a nők aránya is közel 50 százalék.
Ha nem is hét, mint a pokolban, de legalább négy, és ha nem is pokolra kell menni a jó csapatműködésért...
A NAV közzétette a 2021. évi ellenőrzési elveket és az ellenőrzési tervet. Forrás: https://www.nav.gov.hu/nav/adotraffipax
Játsszunk egy kis időutazást, ugorjunk vissze több mint száz évet, és nézzünk be újra a mádi...
Ma Magyarországon a gyermekre vágyó párok körülbelül 10-15 százaléka küzd meddőségi problémákkal....
A válaszokat kommentben várjuk! A vírushelyzet hatására a kiválasztás milyen módon zajlik?...
A járvány és a gazdasági válság hatása a munkavállalói elkötelezettségben is éreztette hatását:...
Oberfrank Zoltán blog-posztjához (“Miért vesznek fel a cégek munkatársakat”) a Linkedin terjedelmi...
![]() |
Private Investor Day 2021Mibe fektessünk 2021-ben? Tippek, elemzések, befektetési ötletek profiktól, Neked |