Nyolcszázalékos bevételi növekedéssel 38 milliárd eurót generált az európai labdarúgópiac a 2023/24-es idényben - ez derül ki egy friss jelentésből.

Az Oktatási Hivatal Nyelvi Akkreditációs Osztályának adatai szerint 2024-ben már a 60 ezret sem érte el a nyelvvizsgázók száma Magyarországon, szemben a tíz évvel korábbi évi 130 ezer fővel. Különösen a ritkább nyelvek esetében drasztikus a visszaesés, de még angol nyelvből is csak feleannyian szereztek nyelvvizsgát, mint 2015-ben. A szakértők szerint, aki középiskolás évei alatt nem szerez nyelvvizsgát, az később jó eséllyel nem is fog. De vajon ezzel arányosan tényleg romlik a magyarok nyelvtudása? Kérdéseinkre Bodor Fruzsina, a Prohuman, valamint Nógrádi József, a Trenkwalder munkaügyi szakértői válaszoltak.
Az Oktatási Hivatal Nyelvi Akkreditációs Osztályának friss, áprilistól véglegesnek tekinthető adatai szerint 2024-ben mindössze 58 969 fő tett nyelvvizsgát Magyarországon – miközben tíz évvel korábban még több mint kétszer ennyien, 122 885-en próbálkoztak. Ez brutális, majd’ 52 százalékos csökkenést jelent egy évtized alatt.
A számok drámaiak, de nem feltétlenül mondanak el mindent. Vajon valóban kevesebben beszélnek idegen nyelveken? Esetleg másképp bizonyítják tudásukat, vagy egyszerűen már nincs akkora tétje a papírnak, mint korábban? Cikkünkben annak járunk utána, hogy mi okozhatja a visszaesést, mennyit ér ma egy nyelvvizsga a munkaerőpiacon, és egyáltalán: le lehet-e fordítani a valós nyelvtudást egy bizonyítvány nyelvére. Hogy képet kapjunk a magyar munkavállalók nyelvtudásáról, megkérdeztük a Prohuman és a Trenkwalder képviselőit is a jelenlegi trendekről.
Tényleg romlik a munkaerőpiacra mostanában belépő fiatalok nyelvtudása?
Nógrádi József, a Trenkwalder munkaügyi szakértője szerint: Ez „sajnos tapasztalható”. Hozzátette ugyanakkor, hogy egyre többen vannak olyanok, akik, nyelvvizsga nélkül is beszélnek valamilyen nyelvet egy bizonyos szinten.
Főként az látszódik, hogy lexikális/szakmai tudás, illetve a beszédkészség fejlesztése már a múlté, és írásban sok fiatal magabiztosabb – ezeket a készségeket gyakran nem nyelviskolában, hanem például a social mediában, tik-tokon, youtube-on, játékok során sajátítják el. A közösségi média nyelve viszont sokszor „szleng”, vagy kevert nyelvezet, ami nem felel meg a munkahelyi kommunikáció igényeinek. Az egyéb idegen nyelvek (német, spanyol, olasz, francia) szinte teljesen eltűntek, örülünk, ha fel tudunk venni angol nyelvtudással jelöltet.
A Prohuman képviselője, Bodor Fruzsina ettől gyökeresen eltérő tapasztalatokról tudott beszámolni:
Mi épp az ellenkezőjét érzékeljük, a fiatalok egyre nagyobb arányban beszélnek jól, elsősorban angolul. Lassan, de biztosan fejlődik a nyelvtudás a főként a nagyvárosokban vagy azok környékén élő jelentkezőknél.”
A szakértő elmondta: az angol mellett egyre többen beszélnek németül, franciául, olaszul vagy spanyolul. Hozzátette: „A nyelvvizsgák száma valóban csökken, de tapasztalataink szerint ez korábban sem állt szoros összefüggésben a nyelvtudás tényleges szintjével".
Abban mindkét szakértő egyetértett, hogy az egyre szélesebb körű internethasználat elképesztő gyorsasággal vértezi fel használható angoltudással a fiatalokat. A nyelv megértése tehát semmiképp sem kérdés. Bodor Fruzsina azonban kiemelte: „a nagyobb kihívást a szóbeli kommunikáció jelenti a jelölteknek, de jellemzően itt sem a tudás, hanem az önbizalom hiánya okozza a legnagyobb gondot. Ez egyébként nem csupán az idegen nyelvek esetén igaz”.
Mennyire maradt meg valós elvárásként a munkáltatók részéről az idegennyelv-tudás?
Mióta a mesterséges intelligenciának köszönhetően másodpercek alatt fordíthatunk le komplett szövegeket tökéletes magyarsággal, sokakban felmerülhet: tényleg szükséges még az alapszintűnél fejlettebb nyelvtudás a munkaerőpiacon? Nógrádi József szerint igen, ennek azokban gyakran sajátos okai vannak.
„Az idegennyelv-tudás is egy olyan szűrő, mint a legmagasabb iskolai végzettség. Ezért, bár esetleg az adott pozícióban nem is kell rendszeresen idegen nyelvet használni, a nyelvtudást mégis beleírják a munkáltatók a hirdetésekbe, mert ezzel is szűrik a bejelentkező jelölteket” – ecsetelte a szakértő.
A Trenkwalder képviselője ugyanakkor elmondta: a digitalizáció és automatizáció hatása nagyon is érzékelhető: az automatizált fordítók és valós idejű tolmácsalkalmazások fejlődése miatt valóban csökkent az igény az alapszintű nyelvtudás iránt bizonyos területeken (pl. egyszerű adminisztratív feladatok, rutinszintű írásos kommunikáció).
Az idegennyelv-tudás gyakran nem önmagában érték már, hanem digitális kompetenciákkal kombinálva válik hasznossá (pl. nemzetközi IT support, globális HR rendszerek kezelése). A digitális munkakörnyezet nyelve gyakran továbbra is angol, így annak is kell valamilyen szintű nyelvismeret, aki nem kommunikál aktívan az adott nyelven.
Bodor Fruzsina szerint a technológia fejlődése hiába jelentős itthon is, a magyarországi vállalati környezetben a digitalizáció és az automatizáció még nem éri el azt a szintet, hogy a nyelvtudással szembeni elvárásokon érdemben enyhíteni tudjanak vagy akarjanak.
„Fordítási feladatokat kiváltanak már most is a vállalatok a mesterséges intelligencia segítségével, de ott, ahol két fél közötti kommunikációra van szükség, továbbra is az emberi tudást keresik a munkáltatók.” – tette hozzá a Prohuman szakértője.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Egy állásinterjún túljuthat, aki nem beszél nyelvet – de nem éri meg az ügyeskedés
„A nyelvvizsga-bizonyítvány bemutatása ritkán elvárás, jellemzően csak állami cégeknél találkozunk ezzel, illetve olyan pozícióknál szükséges, ahol a munkakör betöltéséhez kötött, előírt követelmények vannak – például pályázati finanszírozás miatt. A bizonyítványok bemutatását azonban a beléptetéskor kérni szokták a munkáltatók” – hangsúlyozta Bodor Fruzsina.
Nógrádi József szerint az ilyen helyzetek elkerülése érdekében fontos lenne az objektív nyelvi szintmérés bevezetése a kiválasztásban. „Kezdő munkavállalók esetén pedig fontos lenne lehetőséget biztosítani a nyelvi fejlődésre (belső képzés, mentorálás, tanfolyam-támogatás, stb…)” – mondta el. A szakértő kiemelte, hogy a gyenge, vagy nemlétező nyelvtudással ha fel is vesznek valakit, csak kevesebb pénzért tudják alkalmazni a munkavállalókat, mint ami az adott jelölt bérigénye.
Sok munkáltató is presztízskérdést csinál a nyelvtudásból
Bodor Fruzsina rávilágított, hogy a fentebb említettek ellenkezőjére is van példa: amikor egy álláshirdetésben megkövetelik az idegennyelv-ismeretet, miközben a napi munkában valójában alig használják azt.
Sajnos ez valóban elterjedt tendencia, pedig számos hátránnyal jár, ha úgy vár el a munkáltató nyelvtudást, hogy azt a munkavállaló a gyakorlatban nem tudja használni. Egyrészt rengeteg potenciális jelentkezőt kizár a kiválasztási folyamatból, másrészt egy nyelvet valóban jól beszélő jelölt számára kevésbé lesz motiváló egy olyan munkakörnyezet, ahol ezt a tudását nem tudja használni, hiszen a nehezen megszerzett nyelvismeret gyakorlás hiányában megkophat.
– magyarázta a szakember.
Nógrádi József szerint azonban van magyarázat a jelenségre: A Trenkwalder tapasztalatai szerint a munkáltatók gyakran fel akarnak készülni arra, ha a későbbiekben „mégis” kell nyelvet használni, ne akkor kelljen fejleszteni a nyelvtudást, hiszen az nem keddről szerdára történik. Mint mondták: „A nyelvtudás egyfajta biztonsági vagy jövőbeni igény miatt szerepel ebben az esetben: lehet, hogy most nem szükséges, de későbbi belső átszervezés, projekt vagy ügyfélkapcsolat esetén hasznos lehet.”
Bodor Fruzsina kiemelte, hogy egy másik ok is lehet a háttérben: „Gyakran azt látjuk a tendencia mögött, hogy a munkáltatók a nyelvtudást egyfajta minőségi mutatóként értelmezik, és összekötik a tanulási képességgel – él az a prekoncepció, hogy aki tud idegen nyelven beszélni, jobb szakember, mint azok a jelöltek, akik nem. Előfordul az is, hogy egy munkáltató a jövőbeni nemzetközi törekvéseire szeretne azzal felkészülni, hogy már tudatosan olyan csapatot épít, amely képes lesz a nemzetközi piacon is helytállni.”
Van még egy nyomós ok, ami miatt rossz hír a magyaroknak, ha nem beszélnek nyelveket
Felvetődik a kérdés: ha tényleg romlik a magyarok nyelvtudása, vajon elkezdenek a cégek inkább külföldi, de nyelvtudással rendelkező fiatalokat alkalmazni? Nógrádi szerint bizony ez könnyen előfordulhat.
Sok olyan SSC/BSC van, ahol külföldi dolgozók kiválóan tudnak érvényesülni a magyarokkal szemben. A nemzetközi cégek értékelik, ha valaki többnyelvű és többkultúrájú környezethez szokott, mert könnyebben illeszkedik be a globális csapatokba. A hazai cégek viszont, ha valaki nem beszéli a magyar nyelvet, akkor őt nem veszik fel, mert nem tudják integrálni a meglévő dolgozói állományba.
– magyarázta a Trenkwalder szakértője.
Abban pedig mindketten egyetértettek, hogy belátható időn belül a nyelvtudáshoz kötődő munkaerőpiaci előnyök, beleértve az anyagi juttatásokat, csak növekedni fognak.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Berobbant a grillszezon: mutatjuk, mik lesznek az idei újdonságok
Egzotikus ízek is megjelentek a PENNY kínálatában.
-
Vállalkozói álmok: egyre több magyar fiatal vált alkalmazotti létből saját üzletre
OTP Junior Piacralépők: tíz fiatal vállalkozó versenyez 10 millió forintos fejlesztési támogatásért.


