2020 november végéig 3,1 százalékkal nőtt a házasságkötésel száma 2019 azonos időszakához képest: pedig az igazi rekordév volt. Úgy tűnik, hogy még a világjárvány sem vette el a magyarok kedvét a házasulástól, és ősz elejére pedig a babaváró kölcsönök folyósított összegei is visszatértek a járványt megelőző szintre. Azonban az októberi minimális visszaesést már számottevő csökkenés követte novemberre. Ha ilyen sok volt idén a házasság, miért esett vissza a babaváró hitelek igénylése? Ez a kostrukció ráadásul csak egy a sok családtámogatási forma közül, amivel a friss házasoknak akár több mint 30 milliót is kifizethet az állam, amennyiben gyermek érkezik a családba. A Pénzcentrum most megvizsgálta, milyen támogatásokat és milyen kombinációban vehetnek fel a (friss) házasok a babaváró hitellel együtt és azon túl is 2021-ben.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb statisztikái és a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint annak ellenére, hogy 2020-ban a járvány sok jövőbeli tervet húzott keresztül, mégis többen házasodtak a januártól novemberig eltelt időszakban, mint 2019-ben ebben az időszakban. A babaváró kölcsönök népszerűségét sem tudta megtörni, maximum visszavetni a járvány: a 2019 júliusában bevezetett konstrukció az első félévben 471,6 milliárdos szerződéses összeget produkált összesen, majd 2020 novemberéig újabb 572,2 milliárd forint felvételére került sor.
Igaz, a 2020 novemberében kötött házasságok száma már 14 százalékkal kevesebb volt, mint egy évvel korábban és a babaváró hitel felvételekben is 2019 novemberéhez képest 17,7 százalékos a visszaesés, a szeptemberi-októberi számok már a járvány kezdete előtti - január-februári - szintet közelítették. Ősszel így is rengeteg babaváró hitelt fizettek ki a bankok a családoknak: összesen 155,1 milliárd forintot. Egészen pontosan 49,25 milliárd forintot novemberben, 52,52 milliárdot októberben és 53,25 milliárd forintot szeptemberben. Bár ezek az összegek elmaradnak a 2019-es év őszétől, ez valószínűleg akkor is így lett volna, ha nincs a járvány.
Azt láthatjuk, hogy 2019 szeptemberében kifizetett babaváró hitelek együttes összegéhez mérten (99,63 mrd forint) nagymértékű, 46,6 százalékos éves visszaesés történt 2020-ra. Októberben már kisebb az éves csökkenés, ugyanis a bázis - vagyis a 2019-es évi adat, amihez viszonyítunk - szintén kisebb: 29,7 százalékkal folyósítottak több kölcsönt. Novemberben pedig már csak 17,7 százalék a visszaesés mértéke. Bár visszaesésről van szó, minden körülmény figyelembevéve ez valójában igen jó eredmény, hiszen nehéz lenne versenyezni a babaváró hitel első és második negyedéves eredményeivel akkor is, ha nem lett volna, és lenne még mindig pandémia.
Feltételezhetően a 2019 júliusában bevezetett konstrukcióra a valaha volt legnagyobb érdeklődés az év harmadik negyedévében volt és ezt a jövőben aligha tudja megugrani majd a havi folyósítások összege. Valószínű, hogy a bevezetést követő három hónapos "hajrát" ezért tavaly akkor sem szárnyalta volna túl egyik hónap sem, ha nincs a járvány, de a pandémia azért biztosan nagyban befolyásolta, hogy 2020-ban hány hiteligénylés futott be végül.
Ha a januártól novemberig tartó 11 hónap időszakát vizsgáljuk, akkor azt látjuk, hogy a személyi hitel felvétel sínylette meg igazán a járványt: 2019-ben ebben az időszakban átlagosan 47,6 milliárdot folyósítottak havonta, míg 2020-ban az átlag csak 28,5 millirdot tett ki. A lakáskölcsönök esetében viszont nőtt az átlag: 75,8-ról 77,5 milliárdra, vagyis a hosszabb futamidejű, hosszabb átfutású kölcsönök krízisállóbbak lehettek. A babaváró hitel felvételét még nem tudjuk éves átlaghoz viszonyítani, mivel csak 2019 júliusában került bevezetésre, de azt feltételezzük, hogy a személyi kölcsönöknél még így is válságállóbb volt a konstrukció.
Azt sem árt figyelembe venni, hogy a babaváró hitelek felvételének átfutásához kell 1,5-3 hónap, tehát a friss házasok közül, ha rögtön a bankba mentek a házasságkötést követően, akkor valójában az szeptember-október folyamán tartott esküvők és indított hiteligénylesek hatását mutatnák a novemberi banki adatok. Pedig a házasságkötések száma ebben az időszakban pedig még magasabb volt mint 2019-ben! (Igaz, számos esküvőt halaszthattak tavaszról őszre a házasulandók a pandémia okán.) Így a házasságkötések, és a babaváró hitelkihelyezések már nincsenek összhangban: egyik oldalon emelkedést, másikon csökkenést láthatunk.
Látható, hogy a tavalyi évi házassághullám nem nőtt akkorára, mint 2019-ben, vsizont nem szabad elfelejteni, hogy 2019 rekordév volt - amelyben lehet szerepe a családtámogatásoknak is. Ha viszont a márciusi emelkedés íve - a grafikonon az a piros "bucka" a hegy előtt - nem szakad meg a járvány miatt áprilisban - ki tudja? - 2020 akár újabb rekordév is lehetett volna. A koronavírus-járvány miatt viszont most már csak találgatni lehet, mekkora lesz a zuhanás év végén - ami novemberrel kezdődött, hiszen a két vonal metszette egymást - és mit hoz 2021. Az viszont valószínű, hogy
Könnyen lehet viszont, hogy a 2020-as év vége házasságokat tekintve visszaesést hoz, a babaváró hitelekben még lehet növekedés az utolsó negyedévben. Bár egy szokványos évben a december-január hónapok nem számítanak erős időszak bármilyen hitel felvételéről legyen is szó, 2020 nem volt egy szokványos év, így még okozhat majd meglepetéseket az év végi statisztikákban.
Folyamatosan bővül a családtámogatások köre, amelyeket a szülők a születendő, vagy már meglévő gyermekeik után vehetnek igénybe. Az idei évben kerül bevezetésre például - február 1-jétől - a felújítási támogatás és hitel, amelyet kisgyermekes családok vehetnek igénybe, és már most hatalmas az érdeklődés a konstrukció iránt.
Rengeteg lehetőséggel élhetnek a szülők, párok: kihasználhatják a csokot, a jelzáloghitel-elengedést, az autótámogatást, diákhitel-elengedést, a babaváró kölcsönt, vagy az új lakások áfa-visszaigénylését. Illetve az új felújítási támogatást és kölcsönt is. Azok a párok, akik okosan használják ki ezeket a lehetőségeket - kombinálják a támogatásokat - rengeteg pénzhez juthatnak így, és nem feltétlenül csak otthonteremtéshez. Egy átlagnál magasabb értékű, 50 milliós lakásra és három gyermeket vállaló házaspár számára
Mindezt a vissza nem térítendő támogatást ki lehet egészíteni 3 gyermek vállalása esetén egy 15 millió forintos "CSOK-hitellel" (2019. július 1-je óta egyébként használt ingatlan vásárlására is), amelynek a maximális kamata 3%.
Mindez tehát 30 millió forint vissza nem térítendő támogatást és 15 millió forint kedvezményes hitelt jelent abban az esetben, ha sorozatban (legfeljebb 3 év "szünetekkel") érkezik három új gyermek.
Fontos kiemelni, hogy a különféle támogatások kombinációinak bemutatásának célja semmiképp sem az, hogy túlzott kockázatvállalásra ösztönözzük olvasónkat! Ha bizonytalanság övezi a három gyermek vállalását, akkor a fenti támogatási formák közül csak egyikkel-másikkal érdemes élni, élethelyzettől, anyagi lehetőségektől és család(alapítás)i céloktól függően. Több lehetőség akkor is igénybe vehető utólag és menet közben, ha a harmadik gyermek a másik kettő után nem tervezett módon érkezik.
Azok számára, akik egy vagy két gyermeket szeretnének vállalni, szintén rengeteg lehetőség adódik. A két gyermeket vállalók új építésű ingatlan építésére vagy vásárlására, illetve kistelepülésen lévő használt ingatlan vásárlására (felerészben) és bővítésére/korszerűsítésre (felerészben) felvehetik a 2,6 milliós CSOK-ot(normál vagy falusi) + az új felújítási hitelt és támogatást.
Felvehetik a szintén akár 10 milliós kamatmentes babaváró hitelt, amely részben, legfeljebb 3 millió forint értékben támogatássá alakulhat, amennyiben a két gyermek szorosan egymás után érkezik (ugyanis minden gyermek érkezésekor három évre felfüggesztik a törlesztést, két új gyermek után az aktuális tartozás 30%-át elengedve), a maradék legalább 7 millió hitel marad.
A meglévő, időközben felvett lakáshitelből (ez lehet pl. a hamarosan említendő "CSOK-hitel" is) a második gyermek érkezésekor 1 millió forint elengedést lehet igényelni, és új elemként igénybe vehetik nettó 50 milliós új lakás esetén a 2,5 milliós áfa-visszatérítést, ha igénybe vették a CSOK-ot is. Mindehhez már az elején felvehető maximum 10 millió forintos kamattámogatott, legfeljebb 3%-os kamatozású lakáshitel ("CSOK-hitel") is,
És ebben még nincs benne a nő aktuális diákhitel-tartozása felének elengedése, amely a második gyermek születésével igényelhető.
Az egy gyermeket vállalók új építésű ingatlan építésére vagy vásárlására, illetve a kistelepülésen lévő használt ingatlan vásárlására (felerészben) és bővítésére/korszerűsítésre (felerészben) felvehetik a 600 ezer forintos CSOK-ot (normál vagy falusi). Felvehetik a szintén akár 10 milliós kamatmentes babaváró hitelt, amely az új gyermek 5 éven belüli érkezése esetén a futamidő végig kamatmentes marad, és új elemként igénybe vehetik nettó 50 milliós új lakás esetén a 2,5 milliós áfa-visszatérítést, ha igénybe vették a CSOK-ot is. Összesen tehát 3,1+10 millió forintot kaphatnak az egy gyermeket vállalók. Amit februártól kiegészíthetnek egy 3 milliós felújítási támogatással + 3 milliós kölcsönnel.
Címlapkép: Getty Images
TÍZEZREKET SPÓROLHATSZ BANKVÁLTÁSSAL!
A bankszámla
mindennapi életünk része. A munkabér, nyugdíj, ösztöndíj jellemzően
bankszámlára érkezik. Segítségével kényelmesen intézhetjük a
pénzügyeinket, akár otthonról is. Ahhoz azonban, hogy bankszámlád
valóban azt nyújtsa, amire szükséged van, körültekintően kell választanod. Mielőtt kiválasztanád bankszámládat, nézz szét a Pénzcentrum megújult bankszámla kereső kalkulátorában! Állítsd be a személyes preferenciáidat, és versenyeztesd a pénzügyi szolgáltatókat, hiszen a megalapozott döntés a Te érdeked! Egy testre szabott bankszámlával a költségeken is rengeteget spórolhatsz! (x)
![]() |
Private Investor Day 2021Mibe fektessünk 2021-ben? Tippek, elemzések, befektetési ötletek profiktól, Neked |