Ilyen kritériumokkal vehetsz fel hitelt: itt az összes nagy bank elvárása!

Pénzcentrum2020. január 20. 15:31

Nagyon részletes lista készült a hazai kereskedelmi bankok jövedelmi kritériumairól. Egy friss gyűjtésugyanis órákat spórolhat meg a személyi kölcsön igénylés előtt állóknak, mivel igen nagy pontossággal tartalmazza, hogy melyik banknál milyen jövedelmet fogadnak el a hitelbírálat során.

Jellemzően az első és legfontosabb kérdése az ügyfélnek egy személyi kölcsön, vagy akár autóhitel felvétele kapcsán, hogy mekkora hitelösszeget tud felvenni, hiszen ez az, ami alapvetően meghatározza, hogy a kitűzött hitelcélt meg tudja-e valósítani, azaz kap-e ehhez megfelelő mértékű hitelt - derült ki a Bank360 friss gyűjtésést bemutató közleményükből.

Legnagyobb mértékben a jövedelmünk nagyságától függ, hogy mekkora hitelt kaphatunk a banktól

- árulta el Veres Patrik, a Bank360.hu pénzügyi szakértője. Emlékeztet: a bankok az úgynevezett jövedelemarányos törlesztési mutató, azaz a JTM megállapítása alapján döntik el, hogy mekkora hitelösszegig tudják finanszírozni a hiteligénylőt. Tehát minél magasabb a jövedelmünk és kevesebb a tartozásunk, annál magasabbhitelösszeget vehetünk fel.

Milyen jövedelmet fogadnak el a bankok?

A bankok ugyanakkor nem csak azt kérdezik, hogy “mennyi?" de azt is, hogy “honnan?". A jövedelemvizsgálat során fontos kérdés, hogy milyen forrásból érkezik a jövedelmünk. Minél stabilabb helyről, például egy alkalmazotti jogviszonyból származik rendszeres jövedelmünk, annál kisebb a kockázata annak, hogy ez a bevételi forrás elapad és nem tudjuk fizetni a törlesztőt. 

Ideális az, ha jövedelmünk az úgynevezett elsődleges jövedelmek közé tartozik - részletezi a banki gyakorlatot az írás. Ez az a jövedelemtípus, amelynek mondhatni minden bank örül és önállóan is elfogadják. Tipikusan az elsődleges kategóriába tartozik az alkalmazotti munkabér vagy a nyugdíj, amelyek igazoltak és ami miatt a legkevésbé kell a banknak aggódnia. 

Az viszont idáig egyáltalán nem volt egyértelmű, hogy az elsődleges jövedelmen túl melyik bank milyen másodlagos, vagy más néven kiegészítő jövedelmeket fogad el. A másodlagos jövedelmeket önállóan nem számíthatja be a pénzintézet a jövedelem vizsgálat során, viszont amennyiben nincs probléma az elsődleges jövedelem igazolásával, úgy az elsődleges és a másodlagos jövedelmek összeadhatók, amivel végül akár magasabb hitelösszeget is igényelhetünk. 

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A bankok a más és más forrású másodlagos jövedelmeket különböző mértékben fogadják el, vagy utasítják el teljesen. Ennek megismerése eddig jelentős erőfeszítést jelentett a hiteligénylőknek, de a Bank360.hu most összeszedte, hogy a bankok többségénél mit fogadnak el és mekkora mértékben.

Az új jövedelmi listán nagyon érdekes tételekre is rábukkanhatunk: van olyan pénzintézet, ahol például az osztalékból vagy az ingatlan bérbeadásból származó jövedelem önmagában is elfogadható, ahogy akár az árva ellátás is. Sőt, olyan pénzintézet is akad, amely elsődleges jövedelemként kezeli a PhD-képzésen résztvevők ösztöndíját. 

Ezeket a jövedelmeket fogadják tehát az egyes bankoknál:

Címkék:
hitel, ingatlan bérbeadás, ügyintézés, kritériumok.pénzcentrum.hu,