Hivatalosan is nehéz fizikai munkának minősítik az ápolókét, így az érintett dolgozók már 60 évesen nyugdíjba mehetnek.

Az éjszaka megjelent a kormányhatározat, melynek értelmében minden hazai településen bankautomatának kell lennie. Több ATM van hazánkban ma is, mint ahány település. Mégis számos helyen nincs bankautomata. Hogy lehetséges ez?
A napokban felborzolta már a kedélyeket Nagy Márton kijelentése, miszerint minden hazai településen kell legyen bankautomata, más néven ATM.
A kijelentést igen gyorsan tettek követték, az éjszaka ugyanis megjelent egy kormányhatározat, amely ezt a célt hivatott megvalósítani. A határozatban az alábbiakat lehet olvasni:
„A Kormány… egyetért továbbá azzal, hogy Magyarország valamennyi településén biztosítani kell legalább egy automata bankjegykiadó gép (ATM) üzemeltetését a lakosság pénzügyi szolgáltatásokhoz való akadálytalan hozzáférése érdekében;”
További részleteket a jogszabályból nem lehet megtudni. Annyi bizonyos, hogy a nemzetgazdasági miniszternek kell előterjesztést, javaslatot készítenie április 30-ig a témával kapcsolatban - írja a Bankmonitor.
Az MNB 2024. decemberi adatai alapján ma Magyarországon 5140 ATM-et üzemeltetnek. (Ez a szám egyébként 2022. decemberéhez képest 8,5 százalékkal emelkedett.) A KSH adatai szerint pedig 2024. januárjában 3155 település van az országban. Ebből 26 megyei jogú város, 322 város, 127 nagyközség és 2680 község.
Mindezekből elsőre tévesen azt a következtetést lehetne levonni, hogy ez a feltétel akár már teljesült is. (Vagy legalábbis könnyen megvalósítható lehetne.) Igen ám, de egyes településeken több ATM is található, sőt a nagyobb településeken számos bankautomata van.
Az MNB tavaly év végi adatai alapján a vármegyeszékhelyeken 920 ATM található és ezen adatokban Budapest nem szerepel. Önmagában a fővárosban 1225 ATM-et üzemeltettek a Helix egy korábbi 2023-as kutatása alapján. Ezt figyelembe véve már nagyságrendileg csak 2995 ATM jut a maradék 3136 településre. Ráadásul a Bankmonitor szakértői szerint a többi nagyobb településen is több ATM lehet. Ugyanakkor számos olyan kisebb település lehet hazánkban, ahol egyáltalán nincs bankautomata.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Miért nincs mindenhol ATM?
A legtöbb ATM-et a kereskedelmi bankok üzemeltetik. Ezen eszközök telepítése és üzemeltetése igen költséges. A készülék kihelyezése mellett elég csak a biztonsági, illetve pénzszállítási feladatokra és azok költségére gondolni. A bankok jellemzően olyan helyre telepítenek bankautomatát, ahol annak komoly fogalma van/lehet.
Ha a modell nem változik, akkor a bankoknak kell azon helyekre ATM-et telepíteni, ahol jelenleg nincs. Ez komoly egyszeri anyagi terhet jelenthet, ráadásul az alacsonyabb forgalmú helyeken az üzemeltetés is veszteséges lehet.
Alapesetben a pénzintézetek ezen plusz kiadásokat megpróbálják ráterhelni ügyfeleikre. Ez azonban a kormány egy másik törekvésével menne szembe. Nagy Márton ugyanis korábban azt is kijelentette, hogy a bankok a bankszámlákhoz kapcsolódó díjakat, költségeket jelentősen megemelték. Ha ebben nem lesz pozitív változás, akkor még egyfajta árstop bevezetése is felmerült a bankszámlákkal kapcsolatban.
Ebben a helyzetben nagyon is lényeges, hogy milyen irányok, elvek, kérések fognak szerepelni a határozatban szereplő előterjesztésben. Ezt előreláthatóan megtudhatjuk április 30-ig.

Ezt kevesen tudják a saját megtakarításairól: nagyon sok pénzük elúszhat, ha erre most nem figyelnek
A hagyományos 60/40-es befektetési stratégia, amely 60% részvényt és 40% kötvényt tartalmaz, az elmúlt időszakban nem működött a megszokott módon.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


