Ezeket a strandbüféket, gyrososokat jobb, ha meg sem közelíted

Pénzcentrum
2015. augusztus 5. 06:01

Repedezett szélű tányérok? Koszos kiadópult? Ha ezeket látjuk egy étteremben vagy büfében akkor lehet, jobban járunk, ha inkább egyből tovább gyalogolunk. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha nem akarunk megbetegedni.

Nyáron a nagy melegben hamar belefuthatunk egy-egy romlott ételbe vagy italba. Az éttermek, és strandbüfék kiválasztásánál nem árt óvatosnak lennünk, ha nem szeretnénk megbetegedni. Mutatjuk mik a legárulkodóbb jelek, mire kell figyelni.

Külső

Elsősorban figyeljük meg az étterem, büfé környezetét, ha az nem tiszta és rendezett - például a pókhálós kirakat, vagy maszatos a kiadópult, esetleg szanaszét hevernek a földön a szalvéták - akkor feltételezhető, hogy az ételekre sem fordítanak kellő gondot, ilyenkor érdemes egyből továbbállni.

Belső

Egy étterembe belépve nézzük meg a vendégteret, kellően tiszta-e a környezet, tiszták-e a terítők. A terítéket is érdemes alaposabban szemügyre venni: épek, sérülésmentesek-e a tányérok, poharak, evőeszközök.

A lepattogzott szélű tányér, pohár nem tisztítható megfelelően, és fel is sértheti ajkunkat. Hasonló a helyzet a csorba, elhasználódott, kopott evőeszközökkel is: nem tisztíthatók megfelelően, ilyen evőeszközzel jó, ha csak az előttünk étkező ételmaradékait fogyasztjuk el, rosszabb esetben az evőeszköz sérüléseibe tapadt ételmaradékban elszaporodó mikroorganizmusoktól meg is betegedhetünk

- válaszolta megkeresésünkre a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH).

Fontos az is, hogy az asztalon ne legyenek kitéve az ételízesítők, fűszerek vagy öntetek. A kihelyezett fűszer könnyen szennyeződhet, bárki bármit beleszórhat. Ez alól kivételt képez a zárt, egyadagos kiszerelésű öntet vagy fűszer.

Figyeljük meg a pincéreket, pultosokat is: tiszta ruhát/kötényt viselnek-e. Amennyiben azt látjuk, hogy a dolgozók szennyezett ruhában, logó hajjal és kézékszerekkel dolgoznak, akkor ebből szintén az feltételezhető, hogy az ételekre sem fordítanak kellő gondot.

Az étlap

Olvassuk át az étlapot, a túl nagy kínálat nem biztos, hogy egyenlő a jó minőséggel. A sokféle alapanyag megfelelő raktár-, előkészítő-, feldolgozó helyiségekkel rendelkező üzemi hátteret igényel. Például a húselőkészítő mellett külön előkészítő helyiséget igényelnek a vadhúsok és újabb helyiség szükséges a sütemények, desszertek elkészítéshez is.

A szűkös háttérkapacitás mellett előfordulhat, hogy friss étel helyett lefagyasztott és rendelésünkkor csupán felmelegített ételt kapunk: a friss saláta helyett csupán tartósított savanyúságot, a desszertek pedig feltételezhetően nem helyben készültek.

Nem tilos az ételek megfelelő körülmények között történő lefagyasztása, konzerv savanyúság, vagy másik vendéglátó vállalkozástól beszerzett sütemények felkínálása, azonban ezek az ételek ízükben, minőségükben nem azonosak a friss ételekkel - hívja fel figyelmet a NÉBIH.

Nézzük végig az ételek listáját: csupa hagyományos étel van rajta vagy vannak helyi specialitások? Ha helyi specialitással találkozunk, az a szakma iránti elkötelezettségre utal. Fontos az is, milyen módón tudunk tájékozódni az ételek allergén, vagy intoleranciát okozó összetevőiről. Ha nem találunk egyértelmű jelzést arra, hogy hogyan értesülhetünk az allergénekről, akkor keressünk másik éttermet, ahol jobban odafigyelnek a vendégekre.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Tanácsok a büfé kiválasztásakor: ezeket mindenképpen ellenőrizd

  • A hűtve tárolandó éltelek elhelyezéséhez, kínálásához mindig legyen megfelelő hűtőberendezés.
  • A csomagolatlan termékek megfelelően legyenek védve a szennyeződésektől (A csomagolatlan, por-, és cseppfertőzés veszélyének kitett édességet, süteményt, perecet, főtt kukoricát, vattacukrot ne vásároljuk meg! Már egy folpack is jobb, mint a semmi).
  • Helyben készített termékeknél (hot-dog, hamburger, pizza) nézzük meg, hogy mennyi előre sütött termék van. Nagy mennyiségű előre megsütött termék esetében előfordulhat, hogy már túltárolt nem friss ételt kapunk.
Az ilyen ételek az ételfertőzések-, mérgezések előidézői lehetnek
  • Óvakodjunk azoktól a büféktől is, ahol az előre kisütött ételt melegen tartás nélkül tárolják. (Az infralámpa hőtartásra nem megfelelő!)
  • Az alkalmi árusítóhelyeken, jobb, ha egyszer használatos tányért vagy poharat kapunk, mert az ilyen helyeken korlátozott a mosogatási lehetőség, ám fontos, hogy a műanyag tányérok és poharak is védve legyenek a szennyeződésektől.

A gyrososnál lényeges, hogy portól és szennyeződéstől védett helyen legyen elhelyezve a sütőberendezés. A nyitáskor félig lefaragott nyárs pedig utalhat arra, hogy a hús már nem friss.  Nézzük meg, a húst helyesen a tányérunkra, vagy helytelenül a sütőberendezés alsó zsírfogó tálcájára szeletelik?

Egy jó lángosos környékén nem lehet átható, égett olajszagot érezni. Az erős, kellemetlen olajszagból arra következtethetünk, hogy a sütéshez használt olajat nem cserélik rendszeresen. A lángost a megbízható helyen mindig frissen készítik. Ha nem forró, hanem nyúlós, langyos lángost kapunk, az bizony már jó ideje kisült.

KATTINTS! Ezeket a fagyizókat mindenképpen kerüld el idén nyáron

A grill ételek már az illatukkal is odacsalogatják a vásárlókat. Olyan helyen vásároljunk, ahol grillezés közben is védik a területet a porszennyeződéstől, van kézmosási lehetőség, és kényelmesen tudjuk elfogyasztani a friss, kellően átsütött, forró ételt.

Mi történhet, ha rossz ételt fogyasztunk?

A romlott ételnek általában érzékelhető jelei vannak. Ilyen a íz-, szín-, szag-elváltozás, és az állag megváltozása. Ezeket az ételeket nem szabad megenni. Rosszabb esetben azonban az is előfordulhat, hogy nem látszik az ételen, hogy az már nem ehető (mikrobiológiai állapota, vagy idegen anyag tartalma miatt). Az ilyen esetekben következhet be élelmiszer fertőzés vagy élelmiszer mérgezés.

Az élelmiszer okozta megbetegedések leggyakoribb tünetei: hányinger, hányás, hasi panaszok, görcsös fájdalom vagy többszöri ismétlődő hasmenés, hőemelkedés, fejfájás, idegrendszeri tünetek. A tünetek jelentkezésekor mindenképpen forduljunk orvoshoz!

A NÉBIH kockázati besorolásuk és lakossági bejelentések alapján végez ellenőrzéseket. Nagy figyelmet kapnak nyáron az idegenforgalmilag fontos területek, például a strand büfék. A nyári akcióellenőrzés július elejétől augusztus végéig tart. Ha mi is találkozunk olyan vendéglátó egységgel, ami nem a megfelelő higiénés körülmények között működik, akkor lehetőségünk van ezt jelezni a NÉBIH Zöld számán.

NEKED AJÁNLJUK
Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 23. kedd
Béla
17. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem