Csomóan nem is hallottak róla: ez most az egyik legjobb befektetés

2015. december 2. 05:47

Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mi is az a Tartós Befektetési Számla vagy Tartós Befektetési Értékpapírszámla (TBSZ, TBÉSZ). Pedig rengeteg pénzt megspórolhatnak azok, akik így fektetik be pénzüket. Mutatjuk a részleteket.

A kutatások szerint még mindig sokan vannak, akik sosem hallottak a Tartós Befektetési Számláról (TBSZ), bár 2012-hez képest sokat javult a helyzet. Idén a megkérdezettek 11 százaléka válaszolta azt, hogy nem ismeri a terméket, 42 százalék pedig azt, hogy ugyan már hallott róla, de nem igazán tudja, hogy mi is ez. Pedig a TBSZ egyik nagy előnye a segítségével adókedvezmény érhető el.

Mi is az a TBSZ?

A TBSZ egyfajta speciális számla, amivel bizonyos feltételek mellett adómegtakarítás, vagy akár teljes adó- és járulékmentesség érhető el. Két fajtája van:

  • Tartós Befektetési Betétszámla
  • Tartós Befektetési Értékpapírszámla

A betétek kezelésére a Tartós Befektetési Betétszámla, az értékpapírok kezelésére a Tartós Befektetési Értékpapírszámla szolgál. A számlák között nem, de az egyes számlákon, szabadon forgathatjuk megtakarításainkat. Ez azt jelenti, hogy például leköthetjük, feltörhetjük, és újakat köthetünk. Értékpapírjaink esetében pedig szabadon vásárolhatunk, eladhatunk és újakat vehetünk, azaz a portfoliónkat szabadon átrendezhetjük.

A TBSZ legnagyobb előnye, hogy a három éves, első időszak után felvett pénz után nem kell megfizetnünk az EHO-t (6 százalék) és a kamatadó is 16 százalékról (jövőre 15 százalékról) 10 százalékra csökken, ha pedig további két évet várunk, akkor teljes kamatadó-mentességet is élvezünk.

Nincs mit veszíteni

A TBSZ rendkívül rugalmas, hiszen bármikor hozzáférhetünk a pénzünkhöz. Ha a 3 év lejárta előtt vesszük ki a pénzünket, akkor annyi a "veszteségünk", hogy ugyanúgy kell adóznunk, mintha sima értékpapírszámlánk lett volna. Ha megvárjuk a 3. évet akkor ráadásul lehetőségünk van rész, de akár a teljes pénz kivételére is, ekkor nyilván a három év után járó kedvezményekben részesülhetünk. Az OTP Banknál például közel 30 ezer olyan értékpapírszámla van, amihez 2010 óta nem nyúltak hozzá.

 Ezek az ügyfelek összesen 2,5 milliárd kamatadót fizettek be (tehát fejenként körülbelül 83 ezer forintot). Azok az ügyfelek azonban, akik TBSZ-t nyitottak átlagosan 200 ezer forintot takarítottak meg.

A sok előny ellenére a GfK 2015-ben készített kutatásából az derült ki, hogy a bár a megkérdezettek 20 százaléka biztosan hajlandó lenne azért 5 évig megtakarítani, hogy ne kelljen adót fizetnie, ennek ellenére csak 10 százalékuk rendelkezik TBSZ-szel. Vagyis az adóelőnyök ellenére is csak kevés ügyfél hajlandó 5 éves megtakarítási formát választani.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Hogyan vágjunk bele?

TBSZ-t nyithatunk befektetési alapkezelőnél, de akár saját bankunknál is. A minimálisan betehető összeg 25 ezer forint. A számlanyitáshoz szükség van személyi okmányainkra, ami alapján azonosítani tudnak minket és az adókártyánkra (adóazonosító jelünkre) is.

A TBSZ rendkívül rugalmas, ezért bármikor hozzáférhetünk a pénzünkhöz és a minimálisan betehető pénzösszeg is alacsony, ezért jó választás lehet a fiataloknak is, akik feltehetően ingatlanra vagy autóra gyűjtenek, esetleg a családalapítással kapcsolatos költségekre takarékoskodnak.

Ezen a héten olvasóink kérdéseit is várjuk szerda estig a TBSZ-szel kapcsolatosan: a kérdéseket az OTP Bank szakértői válaszolják majd meg.

Címünk: penzcentrum@penzcentrum.hu

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. április 24. 23:45
Bár a több mint 20 éve működő művészeti adatbázis és hírportál csapata Facebook-posztban búcsúzott e...
Kiszámoló  |  2024. április 24. 18:32
A friss Magyar Közlönyben jelent meg a kormányrendelet, ami megváltoztatja az eddigi jótállási előír...
Holdblog  |  2024. április 24. 15:40
Minden múltból nézve egy csoda az EU-tagság és a közös piac. Ahogy Vakmajom írja: Mennyi fantasztiku...
Bankmonitor  |  2024. április 24. 11:33
Várhatóan 2024 júniusában indul az új otthonfelújítási program. A támogatásból az 1990 előtt épült c...
Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 25. csütörtök
Márk
17. hét
Április 25.
Malária világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2024. április 24. 21:11
Itt a Pénzcentrum App!
Clickbait-mentes címek és egyéb extrák a Pénzcentrum mobilapplikációban!
Most nem
Letöltöm